Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestickuppsättning 7707255



*

nr 770 7255


Bestickuppsättning

nysilver, Franska Liljan, 76 del


Utrop:

800 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 augusti 2012
kl 19:51:16


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/8 20:58:38 1      550 kr
9/8 07:25:30 2      500 kr
9/8 07:26:38 2      700 kr
9/8 22:03:53 3      1.000 kr
10/8 10:08:09 2      1.000 kr
12/8 17:20:43 3      1.200 kr
13/8 15:27:20 4      Vinnande bud
13/8 19:46:16 5      2.000 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestickuppsättning franska liljan matbestick nysilver pläter silver ädelmetall
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8107 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43
  • 8242 Jardiniere
    nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:56
  • 8244 Jardiniere
    silver, K Anderson, 1894. Längd: 48 cm. Höjd: 15 c..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:47
  • 8018 Karaff med sil..
    1800-tal, kristall, Irland. Höjd: 17 cm, med ring ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:40
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:38




Ladda ner broschyr